Wielkość działki

Gdy planujemy budowę domu i nie mamy jeszcze działki, musimy zastanowić się dobrze jaka powinna mieć ona powierzchnię. Zależy to nie tylko od naszych możliwości finansowych, ale również od upodobań, ilości osób w rodzinie a także od czasu który możemy dla niej poświęcić. Zwykle uważa się, że im większa działka tym lepiej. Z jednej strony tak, gdyż mamy wtedy więcej możliwości na zaaranżowanie jej jak sobie wymarzyliśmy, ale z drugiej strony musimy sobie zdawać sprawę, że im ma ona więcej powierzchni, tym więcej pracy i wysiłku musimy włożyć w jej utrzymanie. Dotyczy to zarówno pielęgnacji trawnika i roślin które będą na niej rosły, jak i konieczności wykonanie większego ogrodzenia. Jednak dla osób, które mają odpowiednią ilość czasu oraz wystarczające środki, nie stanowi to większego problemu i szukają dużych działek, gdzie oprócz domu mogą wybudować altankę, grilla, czy nawet pomieszczenie gospodarcze aby schować w nim wszystkie potrzebne narzędzia i sprzęty, potrzebne do pielęgnacji ogrodu.

Rośliny w ogrodzie

Gdy planujemy urządzenie ogrodu w naszym domu musimy zastanowić się jakie rośliny chcemy w nim posiadać. Czy maja to być duże drzewa, czy może mniejsze krzewy, a może ogród ma składać się tylko z pięknie kwitnących kwiatów. Wszystko to zależy oczywiście od naszych upodobań i naszych gustów. Jest bowiem w tej chwili tak duży wybór sadzonek, że możemy zdecydować się na co tylko chcemy. Najlepiej jest utrzymać naszą działkę w jednej tonacji. To znaczy powinniśmy unikać różnych stylów i mieszać roślin, które nie bardzo do siebie pasują. Dlatego decydując się na kwiaty, nie sadźmy obok nich krzewów iglastych. Gdy z kolei chcemy mieć w ogrodzie drzewa, nie mieszajmy ich z kwiatami. I tak można by było kontynuować. Chyba, że nasza działka jest bardzo duża, to wtedy możemy sobie pozwolić na podzielenie jej na sektory, w których będziemy sadzić odmienne rośliny i nie będą one pomieszane. Co więcej, spowoduje to ciekawy kontrast i będzie bardzo atrakcyjne dla wszystkich, którzy przebywają i odpoczywają w ogrodzie.

Aranżacja ogrodu

Dodano: 25-02-2012, Tagi: ogród, rośliny, plan

Bardzo często w telewizji lub prasie oglądamy programy lub zdjęcia z różnych ogrodów i żałujemy, że to właśnie my nie posiadamy takiego cudeńka. A przecież każdy, kto posiada odpowiednia działkę, może przy odrobinie pracy i wysiłku stworzyć taki ogród. Oczywiście są do tego potrzebne odpowiednie środki finansowe, ale przy odpowiednim podejściu do tematu, możemy je znacznie zredukować. Przygotowując plan naszego ogrodu, możemy skorzystać z rad znalezionych w książkach lub w internecie. Czasami są tam gotowe już plany, które wystarczy tylko przenieść na naszą działkę. Gdy jednak chcemy mieć coś własnego i wyjątkowego, powinniśmy taki plan wykonać sami, lub skorzystać z pomocy specjalistów, na na nasze zamówienie przygotują indywidualny projekt. Wiele firm, oprócz robienia projektów, zajmuje się również technicznym wykonaniem wszystkich prac, co znacznie przyspiesza jego wykonanie, ale z drugiej strony podnosi koszty. Dlatego chyba łatwiej jest wykonać taki ogród samemu. A wtedy satysfakcja z osiągniętego wyniku będzie dużo większa.


[1] 2 3     następna