Archiwum tagu: mieszkanie

Zalety mieszkania w bloku

Wiele osób nie wyobraża sobie mieszkania poza blokiem. Szczególnie ci, którzy mieszkają w nim od urodzenia. Z pewnością ma on wiele zalet. Należy do nich dosyć duża prywatność. Mieszkańcy bloku praktycznie nie znają się nawzajem i nikogo nie interesuje życie innych. Ci którzy mają takie mieszkanie, nie muszą martwić się o ogrzewanie, o ciepłą wodę, o to że zaleje im piwnicę, czy zerwie dach. Po prostu jest o wiele mniej obowiązków i prac do wykonania. Osoby, które mieszkają w miejskich blokach, wysokich lub niskich, wszędzie mają blisko. Na osiedlach znajdują się sklepy, szkoły, przedszkola, kościoły więc ich mieszkańcy nie muszą nigdzie daleko jeździć aby załatwić podstawowe zadania jakie ma rodzina. Nie mówiąc już o tym że w miastach jest o wiele więcej rozrywek i każdy może znaleźć coś dla siebie aby zapełnić swój czas. I to pewno dlatego tak dużo osób w dalszym szuka mieszkań w miastach, gdyż lubią wygodę, komfort i niewiele obowiązków do wykonania. A developerzy w dalszym ciągu budują nowe aby zaspokoić popyt jaki istnieje na rynku.

Szukamy mieszkania na rynku wtórnym

Znalezienie dobrego mieszkania na rynku wtórnym, które odpowiadało by wszystkim naszym wymaganiom wcale nie należy do łatwych rzeczy. Dlatego czasami musimy poświęcić wiele czasu aby wreszcie trafić na to, które w zupełności będzie odpowiadało naszym gustom. Gdy chcemy kupić mieszkanie, najlepiej udać się do agencji pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości. Maja one bardzo dużo ofert więc możemy przebierać do woli. Pracownik agencji w fachowy sposób doradzi nam przy wyborze oraz zorganizuje możliwość oglądnięcia mieszkania. Wadą tego sposobu szukania jest fakt, że agencja pobierze od nas prowizję za zorganizowanie transakcji. Mieszkanie możemy tez szukać samodzielnie. Najlepsze są do tego ogłoszenia w lokalnej prasie lub internecie. Jest ich tam tysiąc, często ze zdjęciami, które pozwolą nam na lepsze zorientowanie się w wyglądzie. Zresztą zawsze możemy umówić się na sprawdzenie nieruchomości. W ten sposób możemy ominąć konieczność płacenia prowizji, gdyż transakcje przeprowadzamy bezpośrednio ze sprzedającym.

Wybór mieszkania

Gdy wybieramy mieszkanie które chcielibyśmy kupić a potem w nim zamieszkać nigdy nie powinniśmy się spieszyć. Jest to bowiem bardzo ważna decyzja, której konsekwencje będziemy ponosić przez długie lata. Gdy chcemy kupić coś na rynku wtórnym, musimy oglądnąć jak najwięcej mieszkań. Gdy jesteśmy już w środku, pamiętajmy, że sprzedający będzie wszystko przedstawiał w jak najlepszym świetle i zwykle nie powie nam całej prawdy. Dlatego ważne jest abyśmy zachowali zdrowy rozsądek i spokojnie wszystko oglądali i analizowali. Możemy podejść do sąsiadów i również zasięgnąć ich opinii. Musimy dobrze zorientować się w położeniu mieszkania, odległości od sklepów, szkół, przedszkoli, kościoła i innych rzeczy które nas interesują. Spytajmy o wywóz śmieci, plac zabaw lub o inne ważne rzeczy, które będą miały potem duży wpływ na życie w nowym mieszkaniu. Gdy poznamy już trochę mieszkanie i okolice możemy wtedy zastanawiać się czy mieszkanie jest warte zachodu. A może sprzedający ustalił zbyt wysoką cenę i możemy teraz trochę się potargować. Pamiętajmy – nigdy nie podejmujmy zbyt pochopnych decyzji.

Podpisanie umowy

Gdy mamy już wreszcie wypatrzone mieszkanie, ustaliliśmy ze sprzedającym cenę i inne warunki dotyczące sprzedaży, możemy przystąpić do sporządzenia i podpisania umowy kupna. Aby to zrobić musimy najpierw umówić się z notariuszem. To właśnie w jego obecności musi być podpisana by posiadała pełną moc prawną. W umowie takiej powinna być zawarta przede wszystkim cena oraz warunki zapłaty. Oprócz tego, musimy w niej zawrzeć wszystkie informacje dotyczące warunków kupna czy późniejszych warunków przejęcia mieszkania. Musimy być przygotowani na to, że taka wizyta u notariusza, znacznie opróżni nasz portfel. Bowiem opłaty za sporządzenie takiej umowy są bardzo wysokie. A zazwyczaj jest tak, że to właśnie osoba kupująca pokrywa wszystkie związane z tym opłaty. Chyba, że inaczej umówimy się ze sprzedającym. Wtedy on również może pokryć koszty z tym związane. A po podpisaniu umowy, możemy już uważać, że staliśmy się pełnoprawnymi właścicielami naszego nowego mieszkania. I możemy pomyśleć o przeprowadzce.

Finansowanie zakupu

Gdy chcemy kupić mieszkanie, idealnie jest gdy mamy całą gotówkę na koncie, która jest wymagana aby dokonać transakcji. Niestety takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko i zwykle musimy posiłkować się bankowym kredytem. Czasami jeszcze możemy pożyczyć pieniądze od znajomych lub rodziny ale są to przypadki sporadyczne. Gdy musimy wziąć kredyt bankowy, mamy do wyboru bardzo dużą ofertę. Praktycznie każdy bank posiada bowiem w swojej ofercie kredyt na sfinansowanie zakupu mieszkania. Należy więc tylko wybrać tę ofertę, która nas najbardziej zainteresuje. Warunkiem udzielenia każdego kredytu, jest posiadania zdolności kredytowej oraz przedstawienia odpowiedniego zabezpieczenia. Bank po prostu musi wiedzieć, czy będziemy w stanie spłacać poszczególne raty kredytów, a w razie jakichś problemów będzie w stanie odzyskać pożyczoną kwotę. Niektóre banki udzielają kredytów w różnych walutach czy w różnej wysokości. Czasami musimy mieć jakiś udział własny, a czasami możemy uzyskać pieniądze na całą transakcje.

Przeprowadzka

Dodano: 23-01-2012, Tagi: rzeczy, mieszkanie

Gdy mamy wreszcie klucze do naszego mieszkania, możemy powoli myśleć o przeprowadzce. Możemy ja albo zrobić sami albo wynająć specjalną firmę, która trudni się tego typu usługami. Gdy przeprowadzamy się sami, możemy poprosić rodzinę lub znajomych o pomoc. Musimy zdawać sobie wtedy sprawę, że będzie nas to kosztowało trochę wysiłku fizycznego, szczególnie jeśli mieszkanie jest na wyższym piętrze, ale za to zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Przed rozpoczęciem przeprowadzki, dobrze jest odpowiednio się do niej przygotować. Starannie popakujmy wszystkie rzeczy do pudełek lub worków, podpiszmy co się w którym znajduje, aby później, już w nowym mieszkaniu, nie tracić czasu na zbędne poszukiwania i nerwy. Zapewne będziemy musieli kilka razy jeździć samochodem ze starego mieszkania do nowego, więc najlepiej wybrać na to porę, gdy nie ma zbyt dużego ruchu. Gdy przewieziemy już wszystko, nie pozostaje nam nic innego jak tylko rozłożyć wszystkie rzeczy na nowych miejscach i cieszyć się mieszkaniem.

Urządzamy mieszkanie

Mieszkania w bloku mają zwykle tę wadę, że nie posiadają zbyt dużej powierzchni mieszkalnej. Zawsze więc istnieje problem związany z odpowiednią aranżacją wnętrza. Każdy właściciel takiego lokum, chciałby aby wyglądało ono wspaniale i dokładnie tak jak sobie wymarzył. Jednak ta mała powierzchnia, jest często dużym problemem i nie wszystko można ułożyć tak, jakbyśmy chcieli. Pomimo tego, gdy ktoś ma odpowiednie zdolności, nawet najmniejsze mieszkanie może zamienić w bardzo przytulne gniazdko, gdzie będzie czuł się swobodnie i przyjemnie. Podczas aranżacji, możemy skorzystać z różnego rodzaju programów komputerowych, które pomogą nam w tej trudnej pracy. A gdy nie możemy nic ciekawego wymyślić, może warto jest poprosić o pomoc specjalistę, czyli kogoś kto zawodowo zajmuje się aranżacją wnętrz. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, z pewnością pomoże nam w takim zagospodarowaniu pomieszczeń, aby były one jak najbardziej zbliżone do tych wymarzonych. A wtedy nawet w niewielkim mieszkaniu będzie bardzo przytulnie.